Nyheter 2026
LIVSMEDEL EU-EKOLOGISK/KRAV SAMT KRAV RESTAURANG
EU-ekologisk hantering och KRAV-hantering
Förordningarna för ekologisk produktion (EU) 2018/848 löper på. SMAK Certifiering tillsammans med ansvarig myndighet ser regelbundet över tolkningsgraden av förordningen efter granskningar av EU kommissionen.
Det är viktigt att vi som tidigare håller en bra och öppen dialog kring er produktion och ser till att tillmötesgå kraven kring ekologisk produktion.
Tips inför revision:
Inför ett inköp av ekologiska varor är det viktigt att ni är trygga med var och hur ni kan säkerställa att era leverantörer är certifierade enligt EU 2018/848 och eventuellt KRAV om det är relevant. Att certifikat är aktuella kan kontrolleras i Traces NT. Ni kan hitta till sökfunktion för certifikat via Sök certifikat-SMAK certifiering . Via QR-koden som finns på alla certifikat som utfärdats från Traces NT kan det enkelt kontrolleras att certifikatet är giltigt. De flesta kontrollorgan i Sverige har på sin egna webbsida en sökfunktion för KRAV -certifikat.
Ni ska också vara noggranna med att kontrollera att ni har fått den varan som ni beställt och att den är korrekt märkt på paket och i dokument.
Vid varje revision ska ni kunna redovisa massbalans. Att kunna redovisa massbalans för ekologiska varor innebär att du som aktör ska visa att mängden ekologiska färdigvaror som produceras/säljs, inte överstiger mängden ekologiska råvaror som köpts in och använts i produktionen. Det är en kontrollmetod för att säkerställa spårbarhet och förhindra livsmedelsfusk. Du för löpande bokföring av inköp, produktion och försäljning. Balansen ska vara rimlig med hänsyn till produktionsförluster, spill och biprodukter. Detta gör man för att säkerställa att märkningen ”ekologisk” är korrekt. Förhindra att fler ekologiska produkter säljs än vad som faktiskt har producerats av ekologiska råvaror. Det ger transparens och spårbarhet i hela kedjan. Ofta väljer revisor ut en specifik period och vara för denna kontroll.
Nationella riktlinjer för ekologisk produktion, är branschens tolkning av hur EU:s lagstiftning för ekologisk produktion ska tillämpas i svenska förhållanden. Version 7 av Nationella Riktlinjer finns att läsa i PDF-format på ekofakta.se.
Import
Livsmedelsverket har uppdaterat instruktion om hur ni som importerar ekologiska livsmedel ska kontrollera era COI-intyg i Traces NT innan ni meddelar gränskontrollen att sändningen är på gång. Med det hoppas gränskontrollen korta ner handläggningstiden och det merarbete som det ger för alla parter. Även om ett kontrollorgan från tredje land har signerat ditt COI och din exportör/leverantör har meddelat att det finns färdigt i Traces NT kan det fortfarande finnas fel i det. Läs tipsen här;
Så här ska du granska och fylla i kontrollintyget Certificate of Inspection (COI)
Om du planerar att börja importera från tredje land behöver ditt certifikat omfatta import. Kontakta SMAK Certifiering om du önskar utöka din certifiering för att även omfatta import. Livsmedelsverkets information om import av ekologiska livsmedel hittar du här Import – ekologiska livsmedel livsmedelsverket.se
Export
Säljer du ekologiska varor utanför EU, meddela då din revisor om detta så att denna information kan noteras på ert certifikat.
KRAV-certifierade verksamheter
Nytt språkbruk och struktur i omarbetade regelkapitel
Till 2026 har KRAV uppdaterat sju regelkapitel med nytt språkbruk och ny struktur, bättre anpassade för digital publicering. De har samlat allt det som rör en specifik fråga i en regel. Det har också blivit tydligare genom att man har samlat reglerna som berör alla verksamheter i ett gemensamt kapitel som man kallar kapitel ”A1 Allmänna regler”.
Ett förtydligande i text i varje regel är vad du ska kunna visa vid kontroll/revision.
Övriga nio regelkapitel har samma språkbruk och struktur som tidigare.
En uppmaning till dig är att själv gå in på KRAV´s hemsida Utgåva 2026 och läs om specifika innehållsändringar kapitelvis, så du inte missar det som rör din verksamhet och certifiering.
Missa heller inte KRAV:s stödmaterial som kan hjälpa dig i ditt dagliga arbete. Läs på deras hemsida; Stöd och verktyg
KRAV-certifierad restaurang, storhushåll och servering samt Kedjecertifiering
En vanlig avvikelse vid revision hos en certifierad restaurang är att inköpsstatistiken inte kan redovisas vid revision. Håll dig uppdaterad varje månad med restaurangens inköp så att ni ligger bra till och inte får en överraskning vid revisionen.
På KRAV:s hemsida finns både hjälpmedel och utbildningsmaterial som du kan ta stöd av som certifierad restaurang. Där finns också en mängd olika typer av marknadsföringsmaterial för er verksamhet. Visa och var stolta över att ni är KRAV-certifierade och använd då KRAV-märket som är anpassat till Restaurang.
Under 2026 kommer KRAV´s Restaurangregler bearbetas och göras om. Under 2027 lanseras sedan de nya restaurangreglerna. Under året kommer de att genomföra: Enkätutskick, referensgruppsmöten, lyssningsturné i utvalda kommuner, Intervjuer med intressenter och deltagande på mässor och branschträffar. Detta gör dem för att fånga upp erfarenheter, synpunkter och idéer från både befintliga, tidigare och potentiella kunder, samt andra relevanta aktörer inom foodservice och offentlig sektor.
KRAV välkomnar inspel från alla som berörs!
Kontakta gärna: livsmedel@krav.se
Har du frågor om reglerna och vad de innebär för din verksamhet, är du alltid välkommen att kontakta din revisor.
Vänliga hälsningar
Conny Källman, Certifieringsledare livsmedel
SMAK Certifiering AB