Regeluppdateringar 2026
Till 2026 införs det förändringar inom regelverken för både IP Sigill och KRAV. Bland annat införs ett helt nytt regelverk inom Sigill; IP Livsmedel Klimat och Miljö. Sigill och KRAV har även tillsammans sett över regler för arbetsvillkor för att göra standarderna mer likställda inom det området. För mer information, se även respektive standards hemsidor, länkar finns nedan.
IP Sigill
Inom IP Sigill är det två regelområden som har uppdaterats; IP Arbetsvillkor samt IP Sigill Kyckling och Ägg, samt en ny regelmodul som träder i kraft vid årsskiftet; IP Livsmedel Miljö och Klimat.
IP Livsmedel – Miljö och Klimat
Sigills nya standard IP Livsmedel – Miljö och Klimat, är ett initiativ för att främja hållbar livsmedelsproduktion med fokus på miljö och klimatpåverkan.
Standarden är utvecklad i samarbete med aktörer som Livsmedelsföretagen, Spendrups, Menigo, Systembolaget, Viking Malt m.fl. och ska kunna användas av både små och stora livsmedelsföretag för att kunna framhäva sina miljö- och klimatåtgärder.
Standarden innehåller krav inom följande områden:
- Råvaror och leverantörer
- Resurshantering och avfallshantering
- Förpackningar och transporter
- Energival och energieffektivisering
- Skydd av omgivande miljö
- Målstyrning för kontinuerliga förbättringar
Den färdiga versionen av regelboken förväntas vara klar och börja gälla från 1 januari 2026, Sigill kommer framöver med mer information på sin hemsida.
IP Arbetsvillkor
IP Arbetsvillkor får en ny version vid årsskiftet. Man har till denna uppdatering velat förtydliga kraven, anpassa dem till gällande lagstiftning samt skapa en tydligare och mer enhetlig struktur för användarna.
I kapitel 2 finns en ny regel kring policy som ska finnas på företaget. Man har även förtydligat hur ansvarsfördelningen ska se ut och även vilken personalinformation som ska finnas. I kapitel 4 finns en ny regelpunkt kring hantering av anställningsavtal och personuppgifter. Man har också tagit bort alternativet om att minsta lön kan vara 50 % av medianlön. I kapitel 5 finns en ny skrivning om att ingen oskälig skuldsättning får uppstå för arbetstagaren genom avgifter eller kostnader kopplade till rekrytering, anställning eller avslut. Gällande kapitel 6 har man tagit bort flera krav i boenden som varit svårverifierade, t.ex. krav på radon.
IP Sigill Kyckling och Ägg
Gällande IP Sigill Kyckling och Ägg så har ett fåtal uppdateringar och förändringar genomförts. Tidigare regel 5.11 kring att djurhållningen ska bidra till klimatcertifierad växtodling gäller numera endast för de som äggproduktion. För uppfödning av slaktkyckling har lägst beläggningsgraden ändrats från 22 kg/kvm till 25 kg/kvm, enligt regel 2.6. Det finns även en ny regel 4.9 som reglerar vilken maximal tillväxt som slaktkycklingarna får ha. Slutligen har även regel 8.6K förtydligats gällande sojaanvändning, men den har inte förändrats i sak.
För fullständiga regler och förändringar, se Sigills hemsida på sigill.se
KRAV
KRAV genomgår just nu en regelöversyn som sträcker sig över flera år och första steget tas till 2026. De sju kapitel som nu har setts över är allmänna regler, vildväxande produktion, slakt, livsmedelsförädling, märkning och förpackning, fiske samt arbetsvillkor. Men mindre förändringar har även införts för exempelvis kapitel för djurhållning.
KRAV har harmoniserat reglerna med EU-förordningen kring exempelvis GMO och rengöringsmedel. Möjlighet att ha en icke-fysisk kontroll vartannat år är borttagen från KRAV-certifierad produktion för att värna om certifieringens trovärdighet. Krav på energikartläggning har tagits bort för lantbruksföretag och man har ändrat regel kring beräkning av klimatpåverkan istället.
Slaktregler har förenklats genom att bland annat ta bort dubbelkontroll av svensk lagstiftning. Likaså att övernattning kan tillåtas under vissa villkor. Man har också ändrat så det numera räcker att delta i mötet för djurskyddsansvariga vartannat år.
Inom vildväxande produktion har det främst skett en strukturförändring, men man har även lagt till krav på certifiering för det nya tillvalet Arbetsvillkor. Gällande just tillval Arbetsvillkor så är reglerna inom socialt villkor både förtydligade och fördjupade och detta tillval är till för den som behöver en mer omfattande oberoende tredjepartskontroll, men går även att välja som tillval för alla andra. Reglerna har tagits fram tillsammans med Sigill och motsvarar regelverket för IP Arbetsvillkor.
Inom livsmedelsförädling är det också i huvudsak ny struktur men man har även exempelvis tagit bort bilaga 2 om livsmedelstillsatser och hänvisar istället till EU-förordningen.
Gällande djurhållning har bland annat snabbväxande kycklingraser förbjudits och man har påbörjat utfasning av fiskmjöl i fodret för grisar, värphöns och kycklingar genom att sänka tillåtna procentnivåer. Då det varit brist på KRAV-certifierade nötkreatur att köpa in till slakt har det införts att man vid brist på KRAV-certifierade nötkreatur får köpa in EU-ekologiska. Alla djur ska skötas enligt KRAV’s regler, men de EU-ekologiska ska slaktas som EU-ekologiska.
För närmare beskrivning av samtliga av KRAV’s regler, se deras hemsida: regler.krav.se
samt